X

Anahtar Kelime Nedir? Başlıca Anahtar Kelime Bulma Araçları

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelimeler, içeriğinizin ne olduğunu tanımlayan fikirler ve konulardır. SEO açısından, arama yapanların “arama sorguları” olarak da adlandırılan arama motorlarına girdiği kelimeler ve kelime grupları yada  öbekleridir.

SEO çalışmalarının temelini oluşturan ve SEO uzmanlarının oldukça faydalı olarak adlandırdığı anahtar kelime seçimi, içeriğin ya da sayfanın var olma sebebi olarak söylenebilir. İçeriği özetleme konusunda oldukça değerlidir. Web sitesi oluştururken nasıl çalıştıklarını anlamak SEO açısından oldukça önemlidir.

Anahtar Kelime Bulma Araçları

  • Wordtracker: Basit bir kullanıma sahip olan Wordtracker ile en çok aranan anahtar kelimelere kısa sürede ulaşmak mümkündür. Seçilmiş olan anahtar kelime neticesinde ne kadar rekabet içinde bulunulduğunu da gösterebilmektedir.
  • Über Suggest: Übersuggest, Google anahtar kelime planlayıcı da bulanamayan anahtar kelimenin araştırılması hakkında fayda sağlamaktadır. Çok kısa bir sürede kullanıcıların hangi aramaları yaptıkları görülmektedir. Farklı dil seçeneği ile oldukça popülerdir.
  • WordStream: Ücretsiz olarak arama hakkı tanıyan anahtar kelime bulma aracıdır. Nichefy my search results seçeneğini tıklayarak arama yaptığınızda içinde arattığınız anahtar kelime geçen diğer anahtar kelimeleri listeleyebilirsiniz.
  • MOZ: Doğru anahtar kelimelere odaklanmayı sağlayan önemli bir kelime bulma aracıdır. Anahtar kelimenin seçiminde hangi kelimelerin öncelik kazanması konusunda fayda sağlamaktadır.
  • KeywordEye: Anahtar kelime arama sonuçlarını görsel şekilde ortaya koyan bu araç ile günde ücretsiz arama yapmak mümkündür.
  • Keyword Spy: Anahtar kelime istatistiklerine ulaşmak, bahsedilen anahtar kelimeleri listelemek, anahtar kelime için verilen reklamlar için genel bir bakışta bulunma gibi özellikleri vardır. Bu araç sayesinde herhangi bir sektör için tüm online reklam aktiviteleri hakkında bilgi edinebilir ve rakip analizi yapabilirsiniz.
  • SEMrush: Rakiplerin ücretli ve organik anahtar kelimelerine ulaşmak mümkün olmaktadır.
  • Keywordtool io: Google’ın yanı sıra Bing, YouTube, App Store ve Amazon için kelime aramaları yapmaktadır. Farklı dil seçenekleri mevcuttur.
  • AdvancedWeb Ranking: Google Webmaster API, Google AdWords, Google Suggest, Google Trend, Wordtracker, SEMrush ve Yahoo API Related Keyword Search araçlarından gelen dataları tek bir alanda görüntüler.
  • Keyword Discovery: Müşterilerin kullandığı anahtar kelimeleri ve arama yapılan diğer anahtar kelimeleri bulmaktadır.
Top